Wycieczki i wyjazdy
Dodane przez edelezuch dnia Październik 28 2013 09:00:32W dniach 24 - 25 maj 2014 uczniowie naszego gimnazjum brali udział w ostatniej już wycieczce edukacyjnej organizowanej w ramach projektu "Równanie szans inwestycją w przyszłość". Głównym celem wyjazdu było poznanie najważniejszych miejsc Warszawy.
W pierwszym dniu pod opieką profesjonalnego pilota i przewodnika zwiedzaliśmy Stare Miasto, Barbakan i wiele innych miejsc związanych z historią naszej stolicy. Uczestniczyliśmy również w ciekawej lekcji muzealnej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Centrum Nauki Kopernik zafascynowało niezwykłymi rozwiązaniami na wystawie: "Testuj samodzielnie. Sprawdzaj. Poszukuj". Niecodziennym zakończeniem wieczoru był pokaz fontann.
Drugiego dnia udaliśmy się do Łazienek Królewskich i na sentymentalną wyprawę do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wycieczka pozwoliła uczniom na poznanie najważniejszych miejsc związanych z historią Warszawy, kontakt z zaawansowanymi technologiami i multimediami, ale też z prostymi, zaskakującymi rozwiązaniami, często opartymi na wynalazkach sprzed wielu lat. Była to też okazja do pogłębienia integracji uczniów naszej szkoły.

Zdjęcia ...

W olsztyńskim Muzum Przyrody


W miniony piątek marca 2012r. 35 uczestników projektu Równanie szans inwestycją w przyszłość było na wycieczce w Muzeum Przyrody Warmii i Mazur w Olsztynie. Młodzież nie tylko zapoznała się ze zbiorami muzeum, ale też wzięła udział w lekcji na temat: Formy ochrony przyrody.

Tak udokumentowali wyjazd członkowie koła dziennikarsko-fotograficznego...


Szlakiem Piastów


Na przełomie kwietnia i maja 2012 najaktywniejsi uczestnicy kół zainteresowań prowadzonych w ramach projektu Równanie szans inwestycją w przyszłość podczas trzydniowej wycieczki wędrowali Śzlakiem Piastów. Zwiedzili najważniejsze miejsca zwiazane z narodzinanmi państwowości polskiej. Byli w Gnieźnie, Poznaniu, na Ostrowie Tumskim. Zwiedzili również najstarszą na ziemach polskich osadę w Biskupinie. Dodatkowo odwiedzili polską Wenecję, a w niej muzum kolei wąskotorowej oraz park jurajski. Wrócili z bagażem pełnym wrażeń.

Zobaczcie, co zobaczyli nasi gimnazjaliści ...
Stolice Polski


W dniach 31 maja-2 czerwca uczniowie naszego gimnazjum brali udział w wycieczce szkolnej organizowanej w ramach projektu "Równanie szans inwestycją w przyszłość". Głównym celem wyjazdu było poznanie najważniejszych miejsc dwóch ostatnich stolic Polski Krakowa i Warszawy. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy wzgórze wawelskie z katedrą koronacyjną królów Polski, kryptami władców Polski, wieszczów narodowych i innych wielkich Polaków. W katedrze zwiedziliśmy też dzwonnicę z dzwonem Zygmunta, podziwialiśmy najpiękniejszy zabytek architektury renesansowej w Polsce - Kaplicę Zygmuntowską oraz dziedziniec zamku wawelskiego. Na wzgórzu wawelskim weszliśmy do ciemnej i wilgotnej jaskini smoka wawelskiego. Na zakończenie pierwszego dnia udaliśmy się do krakowskiego parku doświadczeń gdzie w ciekawy sposób mogliśmy poznać różne zagadnienia z dziedziny fizyki, optyki, kinetyki i innych. Następnie udaliśmy się na rynek gdzie podziwialiśmy architekturę kościoła Mariackiego i Sukiennic. Drugiego dnia udaliśmy się do Warszawy gdzie zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie, Belweder, Stare Miasto, Barbakan i wiele innych miejsc związanych z historią naszej stolicy. Ostatniego dnia udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki do Muzeum Techniki i na taras widokowy na 30 piętrze pałacu. Wycieczka pozwoliła uczniom na poznanie najważniejszych miejsc związanych z historią miast, które były świadkami wielu ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Była to tez okazja do pogłębienia integracji uczniów naszej szkoły.

Zdjęcia

21 marca 2014r. uczestnicy koła matematyczno - przyrodniczego w ramach projektu Równanie szans inwestycją w przyszłość pojechali na wycieczkę do Olsztyna. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Przyrody. Uczestniczyliśmy tam w lekcji aktywnej. Aby odpowiedzieć na kilka pytań zawartych w teście musieliśmy poszukać informacji w gablotach ekspozycyjnych i na stojących przed nimi tabliczkach. Po wypełnieniu testu wspólnie z przewodnikiem sprawdziliśmy swoje odpowiedzi i nanieśliśmy stosowne poprawki.
Następnie udaliśmy się do pobliskiego Planetarium. Uczestniczyliśmy w lekcji mgr Bogusława Kuleszy - astronoma, pt. "Prawa optyki geometrycznej".
Podstawę optyki geometrycznej stanowi opis światła za pomocą promienia świetlnego i wykorzystanie zasady Fermata. Demonstrację rozpoczęliśmy od zjawiska prawa odbicia oraz omówienia skupiających i rozpraszających własności zwierciadeł wklęsłych i wypukłych. Zależność prędkości rozchodzenia się światła w różnych ośrodkach prowadzi do zjawiska załamania światła. Kolejne demonstracje umożliwiły poznanie prawa załamania światła na granicy dwóch ośrodków oraz zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia. Obserwowaliśmy bieg promieni przez płytkę równoległościenną i pryzmat. Poznaliśmy skupiające i rozpraszające właściwości różnych typów soczewek i ich zastosowanie. W końcowej części pokazu prowadzący zademonstrował i omówił zjawisko rozszczepienia światła w pryzmacie. Wszystko zostało poparte przykładami z codziennego życia.
Po tak dużej dawce wiedzy obejrzeliśmy film "Kosmiczny ekspres":
Jak wszystko się zaczęło? Czy jest tam ktoś jeszcze? Od zarania dziejów szukamy odpowiedzi na te pytania. Podróżując przez nasza Galaktykę, spotykamy wyjątkową planetę -Ziemię. Ciekawość jej mieszkańców doprowadziła do wynalezienia teleskopu, dzięki któremu oglądaliśmy podczas projekcji: obrazy z życia gwiazd -od ich narodzin aż do śmierci, balet zlewających się galaktyk, wielkoskalowa strukturę Wszechświata. W poszukiwaniu życia we Wszechświecie zajrzeliśmy do wnętrza krateru na Marsie, przyjrzeliśmy się z bliska Jowiszowi i jego wyjątkowym księżycom.

Zdjęcia...